DZIĘKUJĘ SŁUCHACZOM RADIA PIEKARY ZA LATA OBECNOŚCI NA MOICH AUTORSKICH AUDYCJACH I W CZASIE DYŻURÓW od 27 10.1996 do 31.08.2015 oraz przed koncesją.

ZAPRASZOM na AUDYCJA w RADIO BEST

BEST FAJRANT - Nr 42

CZWARTEK - 19 września 2024

godz. 20.00 - 22.00 - CO GRA w TYCH NUTKACH

 

 


PIEKARSKI FAMILOK NR. 547

WAKACYJNA PRZERWA

SZLAGIERY NIE Z NASZEJ ERY - Nr 275

WAKACYJNA PRZERWA

NUTY DO PODUCHY - Nr 110

WAKACYJNA PRZERWA


 


Historia "Szlagierów nie z naszej ery"

Pierwsza audycja "Szlagiery nie z naszej ery" ukazała się na antenie Radia Piekary niemal od początku jego powstania, t.j. 27 października 1996 roku. W zwiastunie, audycję zapowiadają dzieci, co oznacza, że jest ona adresowana raczej dla starszych słuchaczy, ponieważ w muzycznej części zawiera znane światowe popowe szlagiery z przed lat, choć od roku 2002 prowadzona była wspólnie przez ojca i syna, którzy przekonywali słuchaczy do słuchania muzyki ze swojego pokolenia, co miało na celu porównanie, jakiej słuchacze chcą słuchać muzyki, a w ciągu roku 2002, okazało się, że dla starszej grupy słuchaczy, miłe dla ucha są również szlagiery współczesne, wynikało to z konkursu w tym roku z cyklu "Stare ale jare, nowe bo czadowe", w którym słuchacze wybierali z prezentowanych dwóch wersji jednego przeboju, stare bądź nowe jego wykonanie, i choć zdecydowanie te stare w całym roku zwyciężyły, to słuchacze biorący udział w zabawie, głównie reprezentujący starsze pokolenie, w muzycznych dedykacjach dla bliskich, wybierali więcej razy szlagiery nowe, w związku z czym w roku 2003 zawartość muzyczna audycji była podyktowana przez słuchaczy, którzy, przez blisko godzinę, corocznie brali udział w muzycznych konkursach, grając przy okazji o tytuł Szlagier Ludka Roku. Dodatkowo w roku 2003 do zabawy z cyklu "Muzyczne tele konfrontacje", słuchacze zapraszani byli korespondencyjnie, a zadanie polegało na skojarzeniu odpowiedzi na muzyczne pytania które zadano dziewięciu znanym osobom z anteny Radia Piekary, i jak co roku dla najskuteczniejszych przewidziane były nagrody, które w minionych latach były niewątpliwie osiągnięciem. Ich fundatorzy przekazywali różnego rodzaju sprzęt AGD i RTV o wartości do 1 000 zł.

W 2004 roku słuchacze rywalizowali o kolejny tytuł "Szlagier Ludka" w konkursie z cyklu "Muzyczna licytacja" w której słuchacze którzy brali udział telefoniczny w zabawie, mieli w odsłuchanym 30-to sekundowym fragmencie muzycznym, rozpoznać tytuł i wykonawcę. W 2005 roku, kolejny tytuł "Szlagier Ludka" uzyskała słuchaczka, która rywalizowała w konkursie z cyklu "Muzyczne ABC" - zabawa polegała na przyporządkowaniu podanych odpowiedzi dla odsłuchanego miksu trzech tematów muzycznych. Jubileuszowy 10-ty rok w "Szlagierach". To zapowiedź kolejnego muzycznego konkursu w roku 2006 z cyklu "Trzy pytania", którego opis i wyniki znajdują się pod odpowiednim linkiem.

W roku 2006, po raz dziesiąty, słuchacze rywalizowali w kolejnym konkursie telefonicznym. Muzyczne zadanie polegało na odgadnięciu wykonawcy i tytułu zaprezentowanego dla każdego słuchacza innego utworu, oraz trzeciego pytania osobnego dla każdego przeboju. Zwycięscy poszczególnych kwartałów gromadzili punkty w rywalizacji o tytuł "Szlagier Ludka", otrzymając okolicznościowe dokumenty i listę muzycznej nagrody do wyboru. Zwycięzca całorocznej rywalizacji otrzymał tytuł "Szlagier Ludka roku 2006" oraz muzyczną niespodziankę.

W roku 2007 po raz pierwszy autorzy postanowili zmienić formę rywalizacji między słuchaczami zastępując ją plebiscytem pod nazwą "Przeboje 10-cio lecia", ponieważ to właśnie w tej audycji zapoczątkowano w 1996 roku plebiscyt w formie listy przebojów. W dwudziestu odcinkach w całym roku 2007 słuchacze głosowali na w/w przeboje, wybierając w ten sposób przebój Damiana Holeckiego "Rodzinny dom".

W roku 2008 ponownie doszło do rywalizacji między słuchaczami w konkursie z cyklu "Muzyczny Misz - Masz". To już jedenasty rok rywalizacji między słuchaczami, tym razem uczestnicy mieli do dyspozycji pięć pytań muzycznych w których należało odgadnąć w prezentowanym fragmencie muzycznym wykonawcę i tytół oraz odpowiedzieć na trzy dodatkowe pytania z biografii danego wykonawcy.

W roku 2009, kolejny raz zmieniona została forma konkursowa w rywalizacji o tytuł "Szlagier Ludka Roku". Tym razem konkurs nazwany został "Muzyczna segregacja". Słuchacze mieli do rozpoznania fragmenty pięciu szlagierów oraz alfabetycznie zostały podane tytuły oraz dodatkowe pytania związane z danym wykonawcą - w jakim składzie wykonywany był utwór i w jakim jężyku wyśpiewany. Zadanie polegało na przyporządkowaniu podpowiedzi do poszczególnych fragmentów usłyszanego zestawu muzycznego.

W roku 2010, autorzy zrealizowali kolejny cykl konkursowej zabawy której  podtytuł brzmiał  "Co tu jest grane". Słuchacze otrzymywali do wysłuchaniana na antenie polski szlagier po którym usłyszeli pytania ułożone na podstawie treści piosenki, zadanie polegało na podaniu tytułu i wykonawcy usłyszanego przeboju, dodatkowo w każdej audycji przedstawiony był miks trzech szlagierów których łączyła wspólna pierwsza litera nazwy wykonawcy. Przez kolejne dziewięć programów należało gromadzić kolejne litery które tworzyły hasło. W tej zabawie na koniec roku pięć słuchaczek przysłało prawidłowe odpowiedzi, dla nich przewidziano specjalne muzyczne upominki.

Rok 2011 po raz drugi w historii "Szlagierów ..." został połączony z audycją "Piekarski Familok" za sprawą zakończenia dziesiątej edycji plebiscytu na Śpiywoka Roku. W ten sposób spośród czterech laureatów minionego dziesięciolecia, przez cały rok słuchacze wybrali Śpiywoka Dziesięciolecia drogą głosowania na antenie w czasie kolejnych audycji.

W roku 2012 po piętnastu latach audycja "Szlagiery nie z naszej ery" została wstrzymano w związku z plebiscytem "Przebój piytnastolecia". W ciągu roku realizowanych było zaledwie dziewięć audycji, dlatego wzorując się zrealizowanymi plebiscytami na przebój dziesięciolecia czy Śpiywoka dziesięciolecia, ta ilość audycji była zbyt mała aby w pełni oddać poprawność głosowania.

Od roku 2013 - 10 października audycja została przywrócona na antenie internetowego Ślonskiego Radia Hitmix. "Szlagier Lista" to cykl w którym słuchacze brali udział w plebiscycie wybierając przeboje minionego stulecia od lat 50-tych do 90-tych. w kategoriach - przebój polski, angielsko języczny i international. W każdyj audycji prowadzony był muzyczny konkurs w którym słuchacze rewalizowali o tytuł Szlagier Ludka Roku.

W roku 2015 audycja nr. 52/359 była ostatnią w emisji radiowej

24 stycznia 2019 roku audycja została przywrócona z podtytułem "Muzyczny alfabet". W każdej kolejnej prezentowane były nagrania wspominkowe wykonawców zaczynających się na kolejną literę alfabetu

Od 2020 roku w audycjach prezentowane są przeboje i biografie wykonawców na przemiennie co tydzień, piosenek wydanych w latach '60, '70, '80, '90 ubiegłego stulecia do tematów współczesnych. W pierwszej godzinie piosenki anglojęzyczne, w drugiej international a w trzeciej godzinie przeboje polskie.

W 2020 roku w audycjach



Copyright (c) 2008 - 2024 by Bogusław Skalski. Wszelkie prawa zastrzeżone